Vozim se kući s posla i gledam kako je vani lijepo, vedro vrijeme. Još je puhala južina pa nije bilo tako hladno kao za vikend. Kad bih bar mogao za teleskop…

Čežnja za vremenom za teleskopom mi se valjda mogla pročitati na licu. Nešto je supruga prokomentirala kako neće ići na pilates jer je šmrkava. Odmah mi je kliknulo u glavi! Odmah sam se prebacio u pregovarački mod i uskoro sam imao zeleno svjetlo. Još sam napomenuo da u petak možda opet bude vedro pa da će opet propustiti pilates, ali odgovorila je da neće biti ništa strašno ako propusti termin. E pa ovaj blog mi je svjedok!

Večerali smo, nahranili malu pišulju, objesio sam veš, oprao hranilicu i u 18:40 sam bio u autu na putu za svoju obližnju lokaciju – Vukomerić. Vožnja je potrajala malo više od 20 minuta, a jedino iznenađenje na putu je bilo što više nema šume na brdu kraj lokacije. Posljedica obaranja šume je bio razrovan put pa sam morao malo upregnuti Škodu da se probijem do livade.

Na livadi ništa posebno, 9°C, vjetar na momente do 2m/s i 75% vlažnosti. Lokacija nije brisani prostor pa je djelomično zaštićena od vjetra te nije smetao, iako sam mogao čuti po krošnjama okolne šume njegove udare. SQM je mjerio 20,45 mpas, oko 0,15 magnituda manje nego uobičajeno za ovu lokaciju. Nebo je na oko bilo tako-tako, iako je horizontalna prozirnost bila odlična pa sam pri povratku mogao vidjeti sve i jednu lampu u Zagrebu.

Promatranje

Podaci o promatranju

Broj promatranja 2024-036
Datum 25.11.2024.
Vrijeme 19:30 – 21:10
Lokacija Vukomerić
Temperatura 7°C
Vlažnost 80%
Prozirnost Loša
Granična magnituda 20,50 mpas
Seeing Loš
Instrument Apač APM 140/980 SD

Kasiopeja

Na teren sam ponio Apača, tj. nisam ga ni izvadio iz auta od subote. Jedan kolega sa stranice Deepskylog mi je podijelio svoju listu šarenih dvojnih zvijezda pa sam krenuo po njoj.

Kasioepeja je u zenitu pa je traženje bilo, ajmo to reći izazovno. Trava me škakljala po uhu dok sam se trudio usmjeriti teleskop. Možda iz petog pokušaja sam uspio naciljati prvu dvojnu zvijezdu večeri – STF 60 (Ete Kasiopeje)

STF 60; D*; d=13,2“; m=3,5; Cas

64x: Dvije zvijezde, velike razlike u sjaju i dosta razdvojene. Primarna žuta, pratilja na 4.5h, narančasta.

128x: Jasno razdvojene, boje lakše uočljive kao kombinacija žutog primara i crvene pratilje. Pratilja na 4h, PA oko 300°.

Popis kaže kako je i obližnja Alfa Kasiopeje dvojna pa odlazim do nje.

H V 18; D*; d=19,8“; m=2,5; Cas

128x: Dvije zvijezde, široko razmaknute i veoma velike razlike u sjaju. Primarna žuta, pratilja na 9h i plavičasta.

Sljedeća na redu s popisa je bila Jota Kasiopeje.

STF 262; D**; d=3,0“ + 6,9“; m=4,5; Cas

128x: Trojna zvijezda! Sustav se sastoji od bijelog primara i dvije pratilje koje su u velikoj mjeri slabijeg sjaja. Prva pratilja je na 12h, smjestila se tik uz zvijezdu, bez boje i s PA ~ 300°. Druga pratilja je malo dalje, oko 5“ i smjestila se na 8h tj. PA ~ 180°.

Jotu sam već gledao, na Lika Star Partyu kroz Sašin Takahaši. Pamtim je kao lijep pogled, iako sam tada već bio “u poslu” pa nisam pogledu posvetio puno vremena. Inače, lijepo je vidjeti “jednostavnu” trojnu zvijezdu.

Nakon gimnastike u zenitu, odlučio sam poštedjeti leđa pa sam se spustio do Bika. Krećem od M1 kako bih vidio kako teleskop diše kada ga se usmjeri prema flekama.

Messier 1; SNR; m=8,4; Tau

64x: Blijeda mrlja, ubija je fon neba.

109x: Sjajna, velika mrlja, bez detalja na prvi pogled, ali skrenuti pogled otkriva pravokutnu ili romboidnu maglicu čija se površinska tekstura komeša, tj. „pleše“. Rubovi maglice su nejasni te plešu kao i tekstura.

Nakon M1, otišao sam do Plejada i pogledao ih prvi put pri 64x povećanju. Bile su lijepe, malo veće od vidnog polja, ali ono što me uporno iznenadi je prisutnost maglice oko skupa. Sam skup izgleda kao da je unutar tamne rupe, a okolo je fon neba s blagim varijacijama sjaja. Rekao sam provjeriti kasnije što se tu događa. U međuvremenu sam nastavio po obližnjim dvostrukim zvijezdama.

STF 435; D*; d=13“; m=7,3; Tau

128x: Dvije zvjezdice, jasno razdvojene, veće razlike u sjaju. Primarna je bijela, pratilja na 2,5h, plavičasta. PA oko 350°.

STF 412; D*; d=22,4“; m=5,8; Tau

128x: Dvije zvijezde, široko razmaknute i velike razlike u sjaju. Primarna bijela ili blijedožuta, pratilja bez boja, na 4h. PA oko 40°.

STF 401; D*; d=11,3”; m=6,0; Tau

109x: Zajedno sa susjednom zvijezdom STFA 7 čini par dvostrukih zvijezda, manje spektakularan pandan “Double double” u Liri. Vidim dvije zvjezdice, jasno razdvojene, pratilja je malo tamnija od primarne. Primarna je bijela, pratilja se smjestila na 11h i blijedožuta je, ako ne čak i blijedonarančasta. PA cca 270°.

STFA 7; D*; d=42”; m=7,4; Tau

109x: Dvije zvijezde, široko razmaknute i veoma male razlike u sjaju. Obje zvijezde su bijele boje. Pratilja je na 10h, cca PA 260°. Zanimljiv par sa susjednom STF 401.

Al-Teu 10; OC; m=n/a; Tau

64x: Ne prepoznajem skup u okularu

40x: Na većem vidnom polju lakše je uočiti kako postoji zvjezdani skup. Veoma je rasut, slabo izražen i izgleda kao nasumična nakupina zvijezda. Gušći je u zapadnom dijelu i rasipa se prema istoku, kao da je netko prolio čup sa zvijezdama. Mogu prebrojati 20+ zvijezda u skupu, umjerene razlike u svjetlini. U skupu ne uočavam nikakve strukture ili slične pojave. Dimenzije procjenjujem na 40 x 15 luč. minuta.

Provjeravam M42 i vidim kako je Trapez pun krumpiroidnih zvijezda. Seeing se pokvario od početka večeri. SQM se malo popravio i sada je 20,54 mpas.

Plejade

Kako sam bio u blizini, provjerio sam još vidi li se NGC 2024 kraj Alnitaka. Nije bilo niti traga maglici u okularu. Nakon toga sam se odlučio vratiti do Plejada. U teleskopu je bio 24mm Explore Scientific okular za 2 stupnja vidnog polja.

Sljedećih 15 min proveo sam “kartirajući” maglice oko skupa. Maglice sam prvi put primijetio na Lika Star Partyu i od tad ih ne mogu ne vidjeti.

Cijeli skup je izgledao kao da se nalazi u trapezastoj rupi. Nebo je u toj rupi bilo vidno tamnije negoli oko skupa. Okolna maglica je najsjajnija bila oko zvijezde Merope, gdje je imala oblik kapljice i s izdankom koji se pružao prema susjednoj zvijezdi Electri. Još jedan izražen komad maglice bio je desno (u okular) od skupa, pored zvijezda Taygete i Maia.

Ako rupu oko Plejada zamislim kao jezero, onda tamne pruge koje se pružaju iz rupe bih zamislio kao rijeke. Jedna takva rijeka pružala se od Taygete pa prema desno gore (u okular), gdje se kraj zvijezde 18 Tauri račva u dva rukavca, jedan uski i poprilično kontrastan, koji se pruža dalje u smjeru gore desno, dok je drugi rakavac kratak, pruža se dolje desno i završava ubrzo nakon niza od tri tamnije zvjezdice. Druga „rijeka“ pruža se od Pleione također dolje desno i slabo je definirana. Treća „rijeka“; najslabije definirana, „teče“ od Electre ravno gore. Njeni obrisi su poprilično nejasni.

Proučavao sam Internet, što se priča na njemu o ovim maglicama. Fotografije se s mojim promatranjima ne poklapaju. Razlog tome je što je dio maglice vizualno skriven zbog efekta kontrasta sa sjajnim zvijezdama u Plejadama. Drugi je razlog što fotografije puno bolje detektiraju plavo svjetlo od ljudskog oka u mraku. Nisam uspio jasno upariti detalje sa skice sa fotografijama!

Kako su fotografije bitno različite od mog promatranja, potražio sam web stranice drugih vizualaca. Mel Bartels je zabilježio maglice, Howard Banich također, Uwe Glahn itd… Njihove skice se donekle poklapaju  s onime što sam vidio. U pravilu su kod njih detalji bolje definirani, a kod mene su nejasni. Ipak, treba uzeti u obzir da sam ja promatrao pod šrot nebom, a oni su imali puno bolje uvjete.

Maglica oko Plejada. Orijentacija skice je podešena kako bi odgovarala pogledu kroz okular, a na taj način i opisu. Zvijezde su isprintane, a maglica je ucrtana na temelju terenske skice.

Nakon studije Plejada, produžio sam dalje do Kočijaša.

Kočijaš

Messier 36; OC; m=6,0; Aur

40x: Sjajan, raskošan, gust i odlično izražen otvoreni skup. Mogu u njemu vidjeti 40tak zvijezda, zgusnute prema sredini i manjeg raspona u sjaju. Na istočnom dijelu skupa kao da je neki “poluotok” skupa koji se pruža van njegovih okvira. Na 4 i 7h iz skupa se pružaju “nogice”. Dimenzije skupa sam procijenio na 9 x 9 luč. minuta.

STF 644; D*; d=1,0; m=6,0; Aur

196x: Vidim jednu, napuhanu zvijezdu narančaste boje. Ako se potrudim možda mogu zamisliti da je duguljasta. Seeing ne dopušta bolji pogled.

U 21:10 sam priveo promatranje kraju. Temperatura je pala na 5°C, a vlažnost porasla na 85%. Papiri su se počeli frkati od vlage, a ja sam obećao kući biti do 22h.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)