Od astronomskog vikenda dobio sam rupe u oblacima
Svaki pravi astronom amater 80% vremena posvećenog astronomiji provodi gledajući prognoze, a preostalih 20% samim bavljenjem astronomijom. Tako je i meni prošao inducirano produženi vikend na kraju studenog. Zašto inducirano produženi? Uzeo sam petak i ponedjeljak godišnji odmor kako bih si povećao šanse za odlazak u mrak.
Naravno, ovih 80% vremena proveo sam gledajući nepovoljne prognoze. Odmah ću spojlati: nije pomoglo. Prognoze nisu bile skroz nepovoljne, ali isto tako nisu imale veze sa stvarnim stanjem na nebu. Četvrtak na petak je bio kišni. Petak na subotu je bilo oblačno. Subota na nedjelju je bila oblačna. Nedjelja na ponedjeljak? E tu su se prognoze komešale hoće – neće biti vedro. Kao preventivnu mjeru utovario sam BAT-a kako bih bio spreman za brzu reakciju. Pratio sam satelitske snimke, naoblaka je konačno puknula oko 18h, ali nebo nije bilo čisto već se vidjelo da krpe oblaka lete preko nje. Oko 19h postalo mi je jasno da od ozbiljno promatranja ništa.
Rupa u oblaci se nije predavala. Nije bila čista, bila je prošarana krpicama i pramenovima oblaka, ali bila je stalna. Na kraju sam oko 20:30 presjekao i odlučio da idem za teleskop, ali gledati dvojne zvijezde i planete. S utovarenim velikim teleskopom u autu otišao sam do svojih i postavio srednji teleskop. Kakav paradoks!
Promatranje
Podaci o promatranju
Broj promatranja | 2024-037 |
Datum | 01.12.2024. |
Vrijeme | 21:10 – 22:30 |
Lokacija | Novo Čiče |
Temperatura | 0°C |
Vlažnost | 85% |
Prozirnost | Loša |
Granična magnituda | 19,40 mpas |
Seeing | Dobar |
Instrument | Apač APM 140/980 SD |
Dvojne zvijezde
Nebo je bilo 40% vedro, a najčišće je bilo na jugoistoku, između Blizanaca, Kočijaša, Bika i Oriona. Usmjerio sam teleskop prema Betelgezu kako bih poravnao tražioc i odmah provjerio što od dvojnih zvijezda imamo u blizini. Samo par stupnjeva dalje bila je 52 Oriona (STF 795).
Orion
Naciljao sam zvijezdu i krenuo s promatranjem. Na 75x vidio sam samotnu zvijezdu, bez ikakvog traga pratilje. Odmah sam prebacio na 128x, ali i dalje sam vidio samotnu zvijezdu. Nastavio sa dizati povećanje dok nisam došao do maksimuma kojeg sam imao na raspolaganju – 306x. Niti traga pratilji. Kasnije sam saznao da je STF 795 par dviju zvijezda istog sjaja i boje te ju je iz tog razloga teško razlučiti.
STF 795; D*; d=1,8“; m=6,0; Ori
75x: Jedna bijela zvijezda
128x: Još uvijek jedna samotna zvijezda
196x: Bez promjene, jedna samotna zvijezda
306x: Jedna zvijezda, bez pratilje.
Kočijaš
Nakon neuspjeha s 52 Oriona otišao sam do STF 644 koju prije tjedan dana nisam uspio razlučiti.
STF 644; D*; d=1,6“; m=6,0; Aur
306x: Odmah na prvu vidim dvije zvijezde, kao dva zrna graška, jedna do druge. Jasno su razdvojene u dva objekta, veoma su sličnog sjaja. Primarna je narančasta, pratilja je žuta i smjestila se na 8h. Pozicijski kut procjenjujem na 230°.
Ugodno me iznenadilo kako mi se lijepa dvojna zvijezda ukazala u okularu. Prizor je tako lijep da ga skiciram.
Kad većim klečim u blatu zbog jedne dvojne zvijezde u Kočijašu bila je šteta ne pogledati susjedne. Odlazim do STF 616, Omege Kočijaša.
STF 616; D*; d=4,7“; m=4,9; Aur
196x: Dvije zvijezde, jasno, široko razdvojene s oko 5“ i velike razlike u sjaju. Primarna je bijela, pratilja je žuto-narančasta i smjestila se na 2h. Pozicijski kut procjenjujem na oko 10°.
STF 648 je malo ispod STF 644 pa se spuštam do nje.
STF 648; D*; d=5,0“; m=7,8; Aur
196x: Dvije zvijezde, tamnije, razdvojene s oko 3“ do 5“ razmaka i umjerene razlike u sjaju. Primarna je narančasta, pratilja je na 4h i previše tamna da bi vidio boju. Pozicijski kut procjenjujem na oko 80°.
Odlazim do Jote Kočijaša, koja postaje novo „sidrište“. Spuštam se do 14 Kočijaša (STF 653), koja je malo zapadno od niza zvijezda koji dijeli IC 410 od IC 405.
STF 653; D*; d=8,9“; m=5,0; Aur
196x: Dvije zvijezde, velike razlike u sjaju i široko razmaknute. Primarna je žuta, veoma sjajna, pratilja je na 9h i pretamna za detekciju boja. Pozicijski kut oko 230°.
U atlasu vidim broj zvijeri, šteta ne propustiti. Dok sam tražio STF 666 uporno mi je u okularu završavala zvijezda 16 Kočijaša. Bila je baš lijepo rđavo crvena, milina od pogleda.
STF 666; D*; d=3,2“; m=7,2; Aur
196x: Dvije zvijezde, gotovo istog sjaja, jasno razdvojene s 2 do 4“ razmaka. Primarna blijedoplava. Pratilja se smjestila na 4.5h, pozicijski kut procjenjujem na 80°.
Nastavio sam se spuštati prema jugu pa sam u neposrednoj blizini Bete Bika potražio STF 719.
STF 719; D*; d=15,0“; m=7,4; Aur
196x: Dvije zvijezde, tamne, velike razlike u sjaju i široko razdvojene. Primarna je blijedoplava, pratilja bez boje se smjestila na 1,5h. Pozicijski kut oko 0°.
Temperatura se sada već spustila ispod 0°C. Na opremi je bilo inja, a i moji prsti nisu baš uživali u atmosferi. Nisam se spremao za promatranje iz dvorišta pa sam otišao „gologuz“ na teren, mršavo odjeven.
Binoviewerom po planetima
Za kraj promatranja bacio sam pogled na Jupiter koji je plijenio pažnju svojim sjajem. S punim pravom. U binovieweru na 160x mogao sam vidjeti prekrasan oval planeta sa Crvenom pjegom po sredini planeta. Seeing je bio baš pitom i mogao sam spaziti mnoštvo detalja. Ono što me ugodno iznenadilo je bila „čvrga“ na donjem lijevom limbu planeta. Jedan od mjeseca je izranjao iz tranzita preko planeta. Htio sam skicirati, ali sam skužio koliko me nervira nedostatak praćenja. Moram pripasati ovu montažu na ekvatorijalnu platformu.
S binoviewerom pogledao sam Mars na kojem se dala raspoznati polarna kapa. Otišao sam potom do Kastora, koji je bio baš lijepo razbijen u dvije zvijezde. Znatno bolji pogled nego s jednim okom, iako je binoviewer dodavao kromatske aberacije. Sljedeća na meti je bila 52 Oriona, opet! Nisam je uspio razlučiti. Spustio sam se do M42 i gledao krasan prizor u okularu. Trapez se lijepo vidio, ali nedostajala je 5 zvijezda. Prebacio sam se na jedan okular kako bih ušparao na svjetlu, ali bez efekta. Na 196x nije bilo niti traga 5. zvijezdi. Za kraj sam bacio pogled još na Rigel. Pratilja se vidjela, ali kako sam gledao preko krova kuće seeing je bio lošiji. Sam Rigel je izgledao kao glava kelja, a pratilja je bila kap na jednom listu.
U 22:30 završio sam s promatranjem i otišao kući. Bolje srednji teleskop u ruci, nego veliki u gepeku.